"MINDEN AMI NEM ROZSDÁSODIK" 

mind ezt egy helyről, akár egyből...

Hírek
Korrodálódhat a ’rozsdamentes’ acél, avagy miért rozsdásodhat a rozsdamentes acék!?
2014. május 14. szerda
Bevezetés Amennyiben a 10,5% feletti krómtartalmú rozsdamentes acélokat nézzük, a rozsda kialakulása semmi esetre sem zárható... Tovább...
Mi a nemesacél, hogyan kezeljük?
2014. április 10. csütörtök
Bevezetés   A köznyelvben nemesacél alatt a "rozsdamentes acélokat" értik. Ám mi rejlik valójában a "nemesacél" fogalom mögött, és... Tovább...
IMAGE Rozsdamentes saválló nemesacél alapismeretek
2014. május 14. szerda
Azacéla vas legfontosabb ötvözete, fő összetevője a szén, amiből legfeljebb 2,11 tömegszázalékot tartalmaz. Ez az acél egyik... Tovább...
IMAGE Rozsdamentes, sav -és hőálló termékek
2014. május 15. csütörtök
AKCIÓ! Rozsdamentes lemez (1.4301) már bruttó 11 680 Ft-tólRozsdamentes sík, perforált, csúszásgátló lemezek, tekercsekRozsdamentes... Tovább...
Akciók
IMAGE
AKCIÓ!   Használd ki amíg lehet és vásárolj a készlet erejéig! ÚJ TERMÉKEK: ROZSDAMENTES KORLÁTELEMEK (rendeléstől 5...
IMAGE
Polikarbonát 2UV kupon    "Ne halaszd holnapra" >      A kupon érvényes: 2024.04.30.-ig és a készlet...
Kapcsolat

Metallonova Kft.
3355 Kápolna, Kossuth út 8.
Tel./Fax: +36 36 488-085
 Mobil: +36 30 305-9612
            +36 30 218-0136
metallonovakft@gmail.com

uzlet@szinesfemaruhaz.hu

Nyitvatartás: H-P 7.30-15.30

Videó (cégbemutató)

Videó (Egri áruház) > bérbeadó végett meghiúsult

KÖZÖSSÉGI OLDAL

facebook images3

Útvonal

 

A passzív réteg 
A nemesacélok éppúgy lépnek reakcióba az oxigénnel, mint a normális acélok, és oxidréteget képeznek. Azonban a normál acélnál az oxigén a vasatomokkal lép reakcióba, és egy porózus felületet képez, ami engedi a reakció folytatódását.  Ez a munkadarab teljes "rozsdásodásához" vezethet. A rozsdamentes acélnál az oxigén az acél relatív magas koncentrációban meglévő krómatomjaival lép reakcióba. A króm-, és oxigénatomok egy vastag oxidréteget képeznek, ami megakadályozza a reakció előrehaladását . Ezt az oxidréteget nevezik a környezettel szembeni reakciótehetetlensége miatt passzív rétegnek.  A passzív réteg kifejeződése ill. tartóssága elsősorban az acél ötvözési összetételétől függ.

 

Amikor a passzív réteg megsérül, akkor kerül veszélybe az anyag korrózió-állóképessége, ilyenkor áll fenn a fertőzés veszélye, mely rövidítheti az anyag élettartamát. Az anyag megmunkálásakor –hegesztés, fúrás, csiszolás…- a passzív réteg sérül. Rozsdásodás veszélye fennáll akkor is, ha az anyag olyan fém felületekkel érintkezik, melyek rozsdásodásra hajlamosak, ilyenkor a rozsdás anyag megfertőzi és a passzív réteg veszít ellenálló képességéből.

 

 

 

Mire kell figyelni használat során?

 

 

 

Fontos, hogy a rozsdamentes acél ne érintkezzen savas kémhatású anyagokkal –pl. savas tisztítószerek-, ne kerüljön olyan környezetbe, ahol lehetőség van a savas kémhatás kialakulására, ezek szintén rozsdásodást idézhetnek elő.

 

 

 

Korrózió 
A "rozsdamentes" nemesacélok esetében a rozsda kialakulásának 2 oka van:

 

  • a passzív réteg nem alakulhatott ki, vagy
  • a passzív réteg tönkrement 

 

Azért, hogy a passzív réteg ne alakuljon ki, csak nagyfokú tisztaság révén lehet elkerülni. A megmunkált felületeket alaposan meg kell tisztítani minden maradványtól. 

 


A következőkben leírt korróziófajták a passzív réteg káros tönkremeneteléből indulnak ki :

 

Eltávolítható leveles korrózió 
Az eltávolítható leveles korrózió a munkadarab felületének egyenletes károsodását jelenti. Ez a korrózió csak akkor lép fel, ha savak vagy erős lúgok gyakorolnak hatást a munkadarab felületére. Ha az éves eltávolítási ráta 0,1 mm alatt van, akkor az anyag korrózióval szembeni elégséges tartósságáról beszélünk. 

Lyukkorózi (Plitting) 
A lyukkorózió akkor lép fel, ha a passzív réteg helyileg törik meg. A feltörésért a kloridionok a felelősek, amelyek az elektrolit jelenlétében a nemesacéltól elvonják a passzív réteg kialakulásához szükséges krómatomokat. Tűszúrásszerű lyukak keletkeznek. A lerakódások, az idegen rozsda, a salakmaradványok vagy a futtatási színek megléte a lyukkorózió megerősödéséhez vezetnek.

 

Kristályközi korrózió  
A kristályközi korrózió akkor lép fel, ha hő hatása alatt krómkarbidok csapódnak ki a szemcsehatáron, és savas közeg megléte esetén feloldódnak. Ez a következő hőmérsékleteken történik : 

 

  • ausztenizált acélok 450° - 850°C
  • ferrites acélok több, mint 900°C -nál

 

A kristályközi korrózió manapság nem játszik szerepet helyes alapanyag kiválasztás esetén.

 


Kontaktkorrózió 
Kontaktkorrózió akkor alakul ki, ha különböző fémes alapanyagok kerülnek kapcsolatba egymással, és elektrolittal érintkeznek. A kevésbé nemes, tiszta anyagot megtámadják, és feloldják.  A rozsdamentes acélok a legtöbb másfajta fémes estudio alapanyaggal szemben tiszták.

 

Hogyan állítható helyre a passzív réteg?

 

 

 

Minden munkafolyamat utolsó mozzanata a passziválás, ez azt jelenti, hogy úgynevezett passzíváló folyadékkal lekezelik a megmunkált felületeket, ezzel adják vissza az anyagnak a passzív réteget. Ahol erős környezeti hatásoknak (sós víz, klórozott víz, szennyezett levegő…) van kitéve ott bizonyos időközönként ezt a kezelést érdemes megismételni.

 

A nemesacélok csiszolása

 

Bevezetés
Kiválló tulajdonságaik alapján, mint pl. a korrózióállóság, a nemesacélok sokrétűen alkalmazhatók. A tervezett alkalmazás érdekében a helyes nyersanyag kiválasztás természetesen alapfeltétele a megfelelő eredménynek. A felület megmunkálás helyes kivitelezése is a kiválló tulajdonságok megőrzését szolgálja. Emiatt, és optikai szempontok miatt is a nemesacélokból készült szerkezeti elemeket  a feldolgozási folyamat végén megcsiszolják. A korrózióállóságra vonatkozóan érvényes, hogy minél finomabb a felület, annál magasabb a korrózióval szembeni ellenálló képessége.

 

Milyen feltételeket kell teljesíteni és mit kell figyelembe venni a csiszolás során  ahhoz, hogy kielégítő végeredményt érjünk el?

 

Feltételek
A gyári felületmegmunkálást, azaz a hengerelt, maratott és/vagy utólag hőkezelt alapanyagot úgy kellene meghatározni, hogy a kiindulási felület a lehető legközelebb álljon az elérni  kívánt felülethez. A korrózióállóság miatt a megmunkálás során figyelni kell arra, hogy az alapanyagot helyesen tárolják és szállítsák. Ez lényegében a következőket jelenti:

 

·         Kerüljön el minden érintkezést más acélokkal (acélkefék, sodronykötél), ehhez tartozik a hengerelt acél külön raktározása.

 

·         Kerülje a felület-, és élsérüléseket, valamint a súrlódást más anyagokkal.

 

·         Az alapanyagot ne a feldolgozási területen raktározza

 

Csiszolás 
Számtalan paraméter létezik, amelyeknek hatása van a csiszolt felület érdességére és kinézetére:

 

·         A csiszológép a maga kontaktelemével és megmunkálási paramétereivel (vágó- és előtolási sebesség) 

 

·         Csiszolási segédanyagok alkalmazása (olajok és emulziók)

 

·         A csiszolóanyag minősége 

 

A csiszolási folyamat által meghatározott keretfeltételek miatt nem lehet általános érvényű kijelentést tenni az elérni kívánt felület és az alkalmazott csiszolóanyag közötti összefüggésről.  Félreértések elkerülése végett az elérni kívánt felület meghatározásakor a megmunkálás előtt meg kell határozni a törzsmintát és a felületi érdességet (Ra). 

 

Csiszolás és korrózió

 

Az alkalmazott nemesacéltól és ezzel a munkadarab tartósságától  függetlenül, a rozsdamentes acél csiszolásakor feltétlenül figyelembe kell venni a következőket: 

 

·         A csiszolószerszámokat soha ne alkalmazza szerkezeti acélon, majd ezt követően nemesacélon!

 

·         Feltétlenül alaposan távolítsa el  minden felületről a csiszolati port !

 

·         Soha ne érintkezzen a nemesacél felület izzó szikrarészecskékkel!

 

·         A megmunkálás során a hőmérsékletnek olyan alacsonynak kell lennie, hogy ne képződhessenek krómkarbidok és ezáltal ne kerüljön sor a kristályközi korrózióra. Amennyiben az anyag elszíneződik, feltétlenül szükséges az utólagos megmunkálás!

 

Csupán így lehet biztosítani, hogy a megmunkált területeken újonnan képződjön a passzív réteg és a többi felületet ne károsítsa a lyuk-korrózió vagy a kristályközi-korrózió

Rozsdamentes anyagok felületkezelése

 
© 2013 Metallonova

"SZÍNESFÉM ÁRUHÁZ"
Cégünk rövid bemutatása

Bisnode AAA (tripla A) tanúsítványra a magyarországi vállalatok 0,63 %-a jogosult, mely kiváló hitelképességet jelent. Velük az üzleti kapcsolat kialakításának pénzügyi kockázata redkívül alacsony. A minősítés 100 éves nemzetközi tapasztalattal rendelkező, több száz változót figyelembe vevő Bisnode minősítési rendszeren alapul. A tanúsítvány az aktuális állapotot jelzi, és naponta frissül. Csak Magyarország elit cégei birtokolhatják az AAA, AA és A tanúsítványt.    Portfólió

   Referenciák

 

 

Pályázat

uma
A METALLONOVA KFT
eszközbeszerzése
Pályázat ismertetése

 

Hírlevél megrendelése

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsők között értesüljön kihagyhatatlan aktuális akciónkról, kedvezményeinkről...